Axis

Axis Communications, 1984'te Lund - İsveç'te Martin Gren, Mikael Karlsson ve Keith Bloodworth tarafından kurulmuştur. Şirket, IBM ana bilgisayarı ve mini bilgisayar ortamlarında PC yazıcılarının bağlantısı için protokol dönüştürücüleri ve yazıcı arayüzleri geliştirmiş ve satmıştır. 1980'lerin sonunda, Axis Communications ilk ABD satış ofisini Boston, Massachusetts'te açtı ve 1990'ların başında, IBM ana bilgisayarlarından ağ oluşturma ve TCP / IP protokolüne doğru odaklanmaya başlamıştır.


Dünya’nın ilk  Ağ Kamerası :

Axis Communications,  1996 yılında sektörün ilk ağ kamerası olan AXIS 200'ü piyasaya sürmüş, bunu 1999 yılında gömülü Linux kullanan ilk ağ kemerası AXIS 2100 takip etmiştir. 2004 yılında ise şirket, en küçük ağ kamerası olan AXIS 206'yı tanıtmıştır.


Endüstri standartları kuruluşu  (ONVIF) :

Axis Communications, 2008 yılında  Bosch ve Sony ile birlikte, şirketlerin ağ video ürünlerinin arayüzünü standartlaştırmak için ONVIF (Open Network Video Interface Forum) adı verilen yeni endüstri standartları oluşturması için işbirliği yapacağını duyurdu. Axis Communications ilk ürününü 2009 yılında AXIS P3301 ile ONVIF desteği ile tanıttı. Şu anda ise 600'den fazla ONVIF uyumlu ürünü mevcutdur.


Bugün

Axis Communications  bugün  50'den fazla ülkede kendi ofisleri ile hizmet vermekte ve 2.800'den fazla kişiyi istihdam etmektedir. Sanayi analisti House IHS Research tarafından 2013 pazar araştırması raporuna göre, Axis Communications ağ kamerası ve video kodlayıcı pazarlarında global pazar lideridir.   Axis Communications’un ana ürün grubunu IP Kameralar, Termal Kameralar,  Video Kodlayıcılar, Kartlı Geçiş Sistemleri, Interkom Cihazları ve  Kayıt Cihazları oluşturmaktadır.

Axis Communications’un  pazar lideri teknolojileri arasında  P-iris, Zipstream sıkıştırma, Corridor Format, Lightfinder ve Video Analiz yazılımları başlıcalarıdır. 

AXIS Communications ürünlerinin kullanıldığı projeler arasında  Hava limanları, Güvenli Şehirler, Ceza Evleri, Askeri Tesisler, Üretim Tesisleri, Oteller, Hastaneler, Üniversiteler, Parakende Mağazaları, Casino’lar ve Stadyumlar en belirgin referanslar arasındadır.


2014 yılında Axis Communications, karbondioksit emisyonunu yüzde 13 oranında azalttığını ve şirketin ağ kameralarının ve video kodlayıcılarının yüzde 65'inin PVC içermediğini açıklayan bir sürdürülebilirlik raporu yayınlamıştır.

10 Şubat 2015'te, görüntüleme ve optik ürünlerin üretiminde uzmanlaşmış olan Japon çok uluslu şirket Canon Inc., Axis Communications'a ortak olmuştur.  Canon çoğunluk hissedarı iken, Axis bağımsız olarak çalışmaktadır.  Canon'un network video çözümleri portföyü, 1 Eylül 2016 ve 1 Ekim 2016 tarihlerinde EMEA bölgesinde ve Kuzey Amerika'da sırasıyla Axis Communications tarafından pazarlanmaktadır.


1 Şubat 2016'da Axis Communications, trafik ve ulaştırma güvenliği ve güvenlik uygulamaları için bir video analiz sağlayıcısı olan Citilog'u satın almış ve bünyesine katmıştır.

30 Mayıs 2016 tarihinde Axis Communications, Çek Cumhuriyeti merkezli IP intercom çözümleri sağlayıcısı olan 2N'yi satın almış ve bünyesine katmıştır.

Axis Communications, 3 Haziran 2016 tarihinde, kişi sayma, sıra ölçümü ve kullanım tahmini gibi perakende uygulamaları için bir video analiz sağlayıcısı olan Cognimatics'i satın almış ve bünyesine katmıştır.